بهترین و بدترین کشورهای جهان برای زندگی زنان [اینفوگرافی]

کشور عربستان با قوانین سخت‌گیرانه در برابر زنان، همواره به عنوان یکی از کشورهای نامناسب برای زندگی زنان شناخته می‌شده است. اما به تازگی، محمد بن سلمان، ولیعهد جدید عربستان، در کمال تعجب، دست به اصلاحات گسترده‌ای در راستای آزادی‌های مدنی زنان زده است. وی که از ژوئن 2017 به قدرت رسیده، با اعلام قوانینی از جمله آزادی رانندگی زنان، اجازه ورود زنان به ورزشگاه، خروج زنان از کشور بدون اجازه همسر و... توجه هواداران و منتقدان زیادی را به خود جلب کرده است. به همین دلیل سایت سرمایه‌دار با بررسی معیار کیفیت زندگی زنان در کشورهای مختلف، بهترین و بدترین کشورهای جهان برای زندگی زنان را به تصویر کشیده است.

بر اساس شاخص امنیت و صلح زنان، که معیاری برای نمایش کیفیت زندگی زنان در کشورهای مختلف است، کشورهای ایسلند، نروژ، سوییس، اسلوونی و اسپانیا به‌عنوان بهترین کشورها برای زندگی زنان شناخته می‌شوند. کشور ایران نیز از میان 153 کشور این لیست، جایگاه 116 را داراست. همچنین کشورهای افغانستان، سوریه، یمن، پاکستان و جمهوری آفریقای مرکزی بدترین کشورها برای زندگی زنان هستند. بر اساس مطالعات صورت‌گرفته از دلایل عمده حضور کشور پاکستان میان بدترین کشورهای جهان برای زنان، می‌توان به خشونت‌های خانگی و قتل‌های ناموسی اشاره کرد. ملاله یوسف‌زی، برنده جایزه صلح نوبل، یک نمونه کلیدی از خطرات موجود در کشور پاکستان برای زنان است. وی در سال 2012، به‌دلیل سخنرانی‌هایش در رابطه با حقوق زنان، توسط طالبان ترور شد.

لازم به ذکر است، شاخص مذکور توسط موسسه تحقیقاتی جورج تاون و موسسه تحقیقاتی اسلو منتشر می‌شود. این شاخص با ارزیابی 13 شاخص (از جمله انعطاف، عدالت، امنیت و...) برای 153 کشور جهان محاسبه و منتشر می‌شود. بر اساس این شاخص کشور عربستان در حال حاضر در جایگاه 99 جهان جای دارد.