کلیدی ترین تحلیل های نوسانات قیمت سهام

بازار بورس با تاثیر پذیری از مسائل مختلف اقتصادی و سیاسی کشور و جهان میتواند بر اقتصاد داخلی کشور اثر بگذارد، از این رو میتوان به آن دماسنج اقتصاد نیز گفت. و همچنین این نکته را باید خاطر نشان شد که اگر تنش های مربوط به کشور کمتر باشد وسرمایه گذاران از آرامش خاطر برخوردار باشند و این را مشاهده نمایند که ریسک های مربوطه در کمترین حد ممکن است بهترین سرمایه گذاری خود را انجام میدهند.

 

بورس

افزایش و کاهش قیمت سهام به دلایل زیر صورت میگیرد :

1- آرامش و عدم وجود تنش های اقتصادی و سیاسی باعث ایجاد سرمایه گذاری شده و این عامل باعث افزایش قیمت سهام در حوضه ی مربوطه می شود.

2- بازار موجود برای محصولات صنعت و شرکت مورد نظر ، باعث تغییرات قیمت سهام می شود.حال کالا صادراتی باشد یا فقط برای تولید داخل. در صورت رکود در بازار و عدم فروش محصولات، قیمت سهام نیز کاهش یافته، چرا؟ چون شرکت درآمدی برای پرداخت به سهام داران ندارد و جذابیت سهام مورد نظر از بین رفته و در نتیجه طبق قانون عرضه وتقاضا، دیگری تقاضایی برای خرید سهام نیست وقیمت آن کاهش می یابد.

دوره‌های آموزشی سایت سرمایه دار به شما کمک میکند تا تحلیلی درست از سهام شرکت ها داشته تا بتوانید خودتان وارد بازار بورس شده و درآمد کسب کنید. برای ثبت نام از طریق شماره 02177451966 یا آیدی تلگرام @www_sarmayedar_com با ما در تماس باشید.

3- هزینه های تولید اگر رو به افزایش باشد و شرکت قادر به تامین آنها نباشد، که این امر سبب ورشکستی شرکت شده و از بین رفتن سهام موجود و ایجاد زیان بزرگ برای سهام داران.

4- بازار های جایگزین برای بازار سهام اگر دارای بازده بیشتر نسبت به بازار بورس باشند باعث هدایت سرمایه های مردم به بازار هایی نظیر طلا و سکه رفته و این عامل موجب کاهش نقدینگی شده و باعث کاهش قیمت سهام می شود.

با در نظر گرفتن مطالب گفته شده در بالا میتوان روند تحلیل بازار سهام را به صورت زیر خلاصه کرد  :

1- تحلیل اقتصاد کشور

همانطور که ذکر شد عواملی مانند شرایط سیاسی کشور، جنگ های موجود در منطقه حاضر، تورم ایجاد شده در کشور و از این قبیل مسائل. بودجه سالانه ای که در ابتدای سال تخصیص داده میشود باعث میشود بسیاری از صنایع را با رشد قیمتی همراه کند وبسیاری دیگر را خیر.مثلا اگر دولت تصمیم به حمایت از صنایع پتروشیمی از طریق افزایش بودجه داشته باشد ، این صنعت دارای اوضاع بهتری نسبت به دیگر صنایع خواهد داشت

2- تحلیل صنایع

سهام ضعیف در صنایع قوی، بهتر از سهام قوی در صنایع ضعیف است. این جمله راه را برای ما اینطور روشن میکند که در ابتدا باید دنبال صنایع خوب برای سرمایه گذاری باشیم نه شرکت خوب سهامی. مثلا ما شاهد خبر های خوب در زمینه افزایش صادرات یک صنعت مانند سیمان یا پتروشیمی هستیم.این خبر باعث افزایش قیمت سهام اکثر شرکت های سیمانی  یا پتروشیمی میشود. حال به نظر شما عاقلانه به نظر میرسد که به خرید سهام شرکتهای گروه قند و شکر بپردازیم؟

3-  بررسی مسائل داخلی شرکت

بعد از تحلیل مسائل کلان و یافتن صنعت مورد نظر، حال نوبت به تحلیل خود شرکت و عوامل تاثیر گذار یر قیمت سهام آن میرسد. صورتهای مالی یک شرکت نمایی از عملکرد آن شرکت در طی چندین سال گذشته است. عواملی مثل سودهای تقسیم شده بین سهام داران در پایان سال مالی و زمان پرداخت آن، یا روند فروش محصولات که آیا افزایش داشته یا خیر، تعداد روزهای فعال بورس، تعداد روزهای زیان ده سهام و ...

مقالات مرتبط :

بررسی عوامل تاثیر گذار در بازده سهام بورس اوراق بهادار

رفتار بازار سهام با نوسانات ارزی

نقش بازارهای مالی در رشد اقتصادی