شرایط جذب سرمایه گذار خارجی در بورس

بورس به عنوان دماسنج اقتصاد می تواند نشان از یک اقتصاد پویا یا ضعیف باشد. دراین میان با ورود سرمایه به این بازار میتوان امیدی به پویاتر شدن اقتصاد داشت. سرمایه موجود در این بازار به بخش های تولیدی و صنعتی منتقل شده و از آن طریق میتوان به رونق بخش تولیدی امیدوار بود. مسئولان اقتصادی و بورس در ارتباط با ورود سرمایه گذاران خارجی توافق نظر دارند .قوانین و مقررات در مرتبط با این موضوع،  برای هر کشوری نسبت به کشور دیگر متفاوت می باشد. مثلا ساز وکار ورود و خروج به بازار سرمایه و نرخ مالیات موجود و ... اما میتوان با ایجاد شرایط مناسب و جذاب اقدام به جذب سرمایه کنیم و در روندی پایدار و رو به رشد باعث افزایش جذابیت این بازار شویم.

بورس های اوراق بهادار همواره به دنبال ایجاد شرایط مناسب و یافتن روش های درست برای ایجاد تسهیلات برای مشارکت سرمایه گذاری خارجی در این بازار است.

 

ورود به بازار های جهانی یکی از عوامل موفقیت هر صنعتی می باشد و اینکه اولویت این ورود، شفاف سازی اطلاعاتی بر طبق استاندراد های جهانی می باشد. سرمایه گذاران خارجی برای ورود به بازار بورس  ابتدا صورتهای مالی یک شرکت را برای تحلیل انتخاب میکنند و این استانداردهای بین‌المللی گزارشگری مالی (IFRS)  را به عنوان رکن اساسی گزارشگری مالی در سطح جهان مطرح می‌کند.

در اینجا نکته مهمی که باید به آن توجه کرد تبدیل ارز ها می باشد. باید یک نهاد مالی برای اینکار در نظر گرفته شود.

ایران جز 20 اقتصاد برتر دنیا است. به همین دلیل جز جذابیت های سرمایه گذاران خارجی محسوب میشود. با توجه به مزایای ورود سرمایه گذاری در بورس تهران باید شرایط لازم از جمله شفاف سازی اطلاعاتی و ایجاد صورتهای مالی طبق استادر های جهانی و همچنین نهاد مالی تبدیل ارزها به یکدیگر شکل بگیرد.

البته بهترین روش این است که خود شرکتها با ایجاد بستری مناسب برای این سرمایه گذاری ها، تلاش مضاعف خود را انجام بدهند.

مقالات مرتبط :

نقش بازارهای مالی در رشد اقتصادی

بررسی عوامل تاثیر گذار در بازده سهام بورس اوراق بهادار

رفتار بازار سهام با نوسانات ارزی