علت کاهش قیمت طلا

خرید طلا و سرمایه گذاری در آن از دیر باز، حال چه به عنوان کالای زینتی چه به عنوان دارایی امن مورد توجه مردم بوده است، و این سرمایه گذاری باید به گونه ای آگاهانه انجام شود. قیمت طلا به دلایل مختلفی افزایش می یابد مثلا ایجاد تنش های سیاسی جهانی یا کاهش ارزش دلار یا همچنین پایین بودن نرخ بهره در امریکا ولی این روزها با اینکه از ابتدای سال شاهد افزایش قیمت طلا بودیم، روند کاهشی قیمت طلا باعث شده تا تحلیل گران اقتصادی نظرات متفاوتی از آینده قیمت طلا داشته باشند. به هر حال شناخت علت های کاهش قیمت طلا باعث میشود دید جامع و کامل تری نسبت به نظرات و پیش بینی های کارشناسان این حوزه داشته باشیم و اگر هم در این زمینه سرمایه گذاری میکنیم با کاهش ریسک بهترین سرمایه گذاری را داشته باشیم.

بیشتر بخوانیم: پیشنهاد سرمایه گذاری های پرسود ( قسمت اول )

 

قیمت طلا

دوتا از مهمترین علت های کاهش قیمت طلا به شرح زیر می باشند :

1-نشست یک ماه دیگر فدرال رزرو (در ماه سپتامبر) در خصوص تغییر نرخ بهره، باعث شده تا قیمت طلا روند نزولی در پیش بگیرد، ولی این نشست چگونه تاثیر میگذارد و نرخ بهره به چه صورت باعث کاهش قیم طلا میشود؟ فدرال رزرو در مواقع تصمیم گیری برای تغییر نرخ بهره و ایجاد انتطار برای کاهش و افزایش این نرخ برای سرمایه گذاران باعث میشود اثرات ناشی از آن باعث تغییر قیمت طلا گردد. اگر در این نشست تصمیم بر افزایش نرخ بهره گرفته شود، باعث می شود تا سرمایه گذاران این بازار ،تقاضا برای این کالا را کاهش داده و در نتیجه قیمت طلا کاهش یابد. ولی اگر نرخ بهره کاهش پیدا کند باعث جذابیت این بازار و افزایش قیمت آن میگردد.

بیشتر بخوانیم‌: پیشنهاد سرمایه گذاری های پرسود ( قسمت دوم)

 

البته شنیده ها حاکی از آن است که بسیاری از تحلیل گران انتظار افزایش این نرخ را داشته و در نتیجه آن کاهش قیمت طلا را دارند.

افزایش تورم و کاهش نرخ بیکاری دو عامل اثر گذار بر افزایش نرخ بهره میباشد، که این افزایش از یک جهت دیگر در روند نزولی موثر میباشد و آن افزایش ارزش دلار است که این افزایش تاثیر زیادی بر روی کاهش قیمت طلا خواهد گذاشت.

2- تنش های موجود در جهان باعث رفتن به سمت سرمایه گذاری های امن میشود ولی چون این روزها تقریبا این تنش ها کمتر شده است، در نتیجه توجه سرمایه گذاران به این دارایی امن کاهش یافته و همانطور که ملاحظه میکنید شاهد کاهش قیمت این دارایی می باشیم.