تاثیر نوسانات نرخ ارز بر صادرات و واردات

در دنیای امروزی که تمام کشورهای دنیا بهم وابسته هستند و مبادلات بسیاری صورت می گیرد. در هنگام صادرات و واردات کالاها معمولاً از پول به عنوان ابزاری برای تبادل این کالا ها استفاده میکنند. قیمت کالاها، تحت تاثیر نوسانات این نرخ، تغییر می یابد. بنابراین با کاهش ارزش پول داخلی ، سطح قیمت ها افزایش می یابد، ولی قیمت های نسبی کالاها بدون تغییرباقی خواهد ماند و مقدار کمتری از کالاها و خدمات خریداری خواهد شد. منظور از ارز هر وسیله‌ای است که به صورت اسکناس، چک یا حواله در مبادلات خارجی جهت پرداخت‌ها استفاده می‌شود .و منظور از نرخ ارز خارجی عبارت است از مقداری از واحد پولی ملی که برای بدست آوردن واحدپول کشور دیگر باید پرداخت شود(ویکی پدیا). نرخ ارز اقتصادکلان یک کشور را به سایر کشورها از طریق بازار کالاها مرتبط می سازد.

افزایش نرخ ارز می‌تواند، باعث بهبود صادرات غیرنفتی و تراز تجاری شود.ولی تغییرات نرخ ارز در بلند مدت چون باعث افزایش هزینه های تولیدی از طریق افزایش قیمت مواد اولیه در تولیدات شده باعث زیان دهی در این شرکت ها میشود.

در نمودار زیر روند رشد نرخ ارز را مشاهده می کنید :

 

 

در نمودار زیر روند رشد صادرات و واردات را صادرات میکنید:

در این دو نمودار ارتباط بین افزایش نرخ ارز و صادرات و واردات هماهنگی لازم را دارند ولی در کل واردات بیشتر از صادرات بوده است.

مقالات مرتبط :

نکات کلیدی در صادرات و واردات

رونق صادرات غیرنفتی ایران/ رشد 6 درصدی حجم تجارت خارجی ایران

ثبت تجارت 44 میلیارد دلاری ایران در نیمه نخست امسال

رئیس کل گمرک: بستر گمرکی تجارت 30 میلیارد دلاری ایران و ترکیه را فراهم می کنیم