مردم آمریکا از برجام حمایت می کنند [اینفوگرافی]

دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا، همواره از مخالفان اصلی برجام بوده و هست. او بارها و بارها برجام را "شرم آور" و "بدترین توافق تاریخ آمریکا" خوانده است. با این حال وی به خوبی می‌داند که تخطی از این توافق بین‌المللی، منجر به اعتراضات داخلی و جهانی در برابر دولتش خواهد شد و ایالات متحده آمریکا را به انزوا خواهد کشاند.

با این‌حال تحقیقات انجام شده از سوی YouGov نشان می‌دهد، مردم آمریکا با رییس‌جمهور خود هم‌نظر نیستند. در این تحقیق از 1500 نفر از مردم آمریکا خواسته شده نظر خود را در رابطه با توافق هسته‌ای آمریکا با ایران بیان کنند. زمان این نظرسنجی بین 7 تا 10 اکتبر 2017 (15 تا 18 مهرماه 1396) بوده است. بر اساس نتایج این نظرسنجی 56 درصد از مردم آمریکا موافق این توافق هستند و از آن حمایت می‌کنند. در این بین، 31 درصد از پاسخ‌دهندگان اکیداً با برجام موافقند و 25 درصد تا حدودی موافق این توافق هستند. 

 

 

همچنین بر اساس نتایج این نظر سنجی 51 درصد از جمهوری‌خواهان و 68 درصد از دموکرات‌ها نیز به برجام نظر موافق داده و آن را مورد تایید قرار می‌دهند. نکته جالب توجه آنجاست که تنها 33 درصد از جمهوری‌خواهان که از مخالفین اصلی برجام در آمریکا به‌حساب می‌آیند، صراحتاً مخالفت خود را با این توافق اعلام می‌کنند.

در کل می‌توان گفت تنها 19 درصد از مردم آمریکا با نظر رییس‌جمهور خود در رابطه با لغو برجام موافق هستند و 81 درصد دیگر با وی هم‌نظر نیستند و لغو برجام را به صلاح جامعه خود نمی‌دانند.