مهمترین نکات در بودجه ی دولت

برنامه ريزي صحيح، تصميم گيري و مديريت درست و ايجاد هماهنگي در امور مربوط به نيازمنديهاي جوامع باعث شده است که استفاده از روشهاي جدید بودجه نویسی علاوه بر اين كه از تاخیر در كار دستگاههاي دولتي و هدر رفته اموال عمومي جلوگيري مي كند، باعث پیشرفت درحوضه های اجتماعي و اقتصادي نيز شده است  و دولت ها از اين طريق مي توانند همه منابع کشور را به نحو عادلانه و مطلوب در بين اهداف مطلوب جامعه تقسیم نمایند.

بودجه را میتوان به عنوان یک سند در نظر گرفت که درآمدها و هزینه های یک سال در آن نوشته میشود.

روند متداول بودجه نویسی در كشور، اطلاعات كافي در خصوص نتايج اعمال هزینه ها و ميزان اثر بخشي و كارايي برنامه ها را به دست نمي دهد و همچنين داراي افق برنامه ريزي كوتاه مدت بوده است.

درآمدهای موجود در بودجه بیشتر از طریق مالیات و سود حاصل از برخی سرمایه گذاری ها ایحاد میشود، و عمده هزینه های موجود در بودجه، یارانه ی پرداختی برای کالاهای اساسی است. به طور مثال دولت یک کالای اساسی مثل گندم را به قیمت 2000 تومان می خرد و 1000 تومان به دست مصرف کنننده می رساند به این 1000 تومان که دولت از جیب خود پرداخت میکند یارانه پرداختی دولت گویند. هزینه های ساخت مدارس و بیمارستان و... .در این بین گزینه ی دیگری در کشور های صادر کننده ی نفت به اسم درامدهای نفتی که با قیمت نفت پیش بینی شده، بسته میشود. در اینجا دو حالت پیش روی ماست یا قیمت پیش بینی شده برای نفت، بالاتر از از قیمت در سال مورد نظر است، که در این حالت درآمدها کمتر از مبلغ پیش بینی شده محقق می شوند و اگر این اختلاف قیمت بیش از حد باشد ممکن است با کسری بودجه مواجه شویم. البته عکس این قضیه نیز صادق است، طوری که اگر قیمت نفت با افزایش چشمیگری مواجه شود و هرچه این اختلاف رقم پیش بینی شده با رقم  موجود بیشتر باشد، درآمدهای دولتی بیشتر افزایش میابد و باعث ایجاد مازاد در بودجه می شود.

مهترین نکات قابل اشاره در بودجه :

1- قیمت دلار

2-قیمت نفت

 3- نرخ تورم

4- رشد اقتصادی

5-افزایش حقوق ها

در بودجه سال 97 در حال حاظر، قیمت نفت 50 دلار در نظر گرفته شده است.

نرخ تورم تک رقمی و 9 درصد ، رشد اقتصادی 7 درصد. اما در قبال قیمت دلار فعلا چیزی مطرح نشده است.

هر سال در حدود نرخ تورم و کمی بیشتر به حقوق ها افزوده میشود و در سال آینده نیز حدود ده درصد افزایش حقوق خواهیم داشت.

مقالات مرتبط :

تخصیص بودجه از سال آینده به استان‌ها واگذار می‌شود

جزئیات جدید از لایحه بودجه ۹۷