چه تعداد از سربازان خارجی داعش به کشورهای خود فرار کرده‌اند؟ [اینفوگرافی]

طی ماه‌های گذشته و با سقوط رقه و موصل، حوزه "خلافت اسلامی" گروه تروریستی داعش کوچک شده و قدرت آنها در منطقه به شدت تضعیف شده است. بر اساس گزارش جدید مرکز سوفان (Soufan Center)، این امر باعث خروج 5600 نفر از سربازان خارجی این گروهک تروریستی شده است.

پس از آزادسازی مراکز مهم اداری این گروهک تروریستی مانند رقه، 19 هزار نفر از سرباز خارجی این گروهک شناسایی شدند. اگرچه عمده افرادی که از کشورهای مختلف به این گروهک می‌پیوندند ناشناس است،‌ با این حال تعداد سربازان خارجی گروه تروریستی داعش حدود 40 هزار نفر از 110 کشور جهان برآورد شده‌اند.

بنا بر برآوردها 3417 نفر از افراد مسلح داعش، روسی بوده‌اند که در حال حاضر 400 نفر از آنها به خانه‌های خود بازگشته‌اند. همچنین 760 نفر از 3244 عربستانی عضو گروهک داعش نیز عراق و سوریه را به مقصد کشور خود ترک کرده‌اند.

بر اساس گزارش‌های منتشرشده، دست کم 5 هزار نفر از سراسر اتحادیه اروپا برای کمک به داعش و تشکیل حکومت اسلامی دست به اسلحه شده‌اند که حداقل 1200 نفر از آنان به خانه‌های خود فرار کرده‌اند. از میان تمام کشورهای اروپایی، انگلستان بیشترین آمار فرار را دارد و 425 نفر از 850 عضو انگلیسی داعش به خانه‌های خود بازگشته‌اند. همچنین از 129 نفر آمریکایی عضو داعش تنها 7 نفر از آنها به ایالات متحده آمریکا بازگشته‌اند.

در حال حاضر سطح تهدید افرادی که از کشورهای عراق و سوریه خارج و به کشور خود بازگشته‌اند مشخص نیست. با این‌حال کشورها باید به‌سرعت استراتژی‌های خود را لحاظ کرده و آماده مقابله با این افراد باشند.