روند قیمت طلا و بورس تهران و تاثیر آنها از نرخ ارز

نرخ ارز که اینجا منظورمان قیمت و ارزش دلار است، تاثیر بسیار فراراونی بر قیمت طلا و شاخص بورس تهران دارد. دلار، ارز رایج مبادلاتی در هنگام صادرات و واردات است و از همین رو، افزایش یا کاهش قیمت این ارز تاثیر بسزایی بر روند صادراتی و وارداتی کشور خواهد داشت. کشور ایران به دلیل اینکه دارای مزیت رقابتی در حوضه های نفت وگاز و محصولات پتروشیمی میباشد به شدت از تغییرات قیمت دلار، تاثیر میپذیرد.

شرکتهای نفت و گاز با صادرات خود باعث ایجاد درآمد برای شرکت شده و هرچه قدر این درآمد بیشتر باشد، سهامداران آن، بیشتر سود میکنند. افزایش نرخ ارز باعث میشود که درآمد شرکتهای صادر کننده نیز افزایش یابد. همچنین در این خصوص میتوان به تاثیر این افزایش برروی کالاهای وارداتی نیز اشاره کرد. هرچه قدر، نرخ ارز بیشتر افزایش یابد هزینه های وارداتی، از جمله مواد اولیه برای ساختن کالا در شرکتهای تولیدی افزایش میابد و افزایش هزینه ها سبب شده تا سود شرکت ها نیز کاهش یابد.

دوره‌های آموزشی سایت سرمایه دار به شما کمک میکند تا تحلیلی درست از سهام شرکت ها داشته تا بتوانید خودتان وارد بازار بورس شده و درآمد کسب کنید. برای ثبت نام از طریق شماره 02177451966 یا آیدی تلگرام @www_sarmayedar_com با ما در تماس باشید.

شاخص بورس تهران، که بیشتر تحت تاثیر شرکتهای بزرگ می باشد و آنها نیز عمدتا صادراتی بوده و از نرخ ارز تاثیر می پذیرند، مواقع افزایش قیمت این نرخ، شاهد رشد قیمت سهام این شرکتها و تا حدودی نیز افزایش شاخص کل می باشیم. البته این نکته را یادآور میشویم که تنها نرخ ارز و افزایش و کاهش آن بر شاخص کل اثر گذار نیستند وعوامل بسیار دیگری نیز تاثیر گذار میباشند.

بورس تهران

قیمت طلا و تاثیر پذیری آن از نوسانات نرخ ارز : قیمت طلا چون با دلار اعلام میشود هر تغییری در ارزش دلار باعث افزایش و کاهش قیمت طلا میشود. به طور مثال در صورت افزایش نرخ بهره امریکا، شاخص دلار تقویت شده و این تقویت شاخص دلار سبب کاهش قیمت طلا در بازار میشود.

 

انس طلا

با توجه به تحلیل های بالا نتایج زیر حاصل میشود :

1-افزایش نرخ ارز در بورس اوراق بهادار اثر دوگانه خواهد داشت. اگراز منظر شرکتهای صادراتی بررسی شود میتوان شاهد بهبود بورس تهران شد. ولی اگر از منظر شرکتهای وارد کننده به خصوص وارد کنندگان مواد اولیه باشد، شاهد افت بورس خواهیم شد.

2- افزایش قیمت و ارزش دلار به دلیل اینکه قیمت طلا با این ارز اعلام میشود باعث کاهش قیمت طلا میشود.

 

مقالات مرتبط:

تحلیل روند قیمت طلا در ایران (بخش اول)

مهمترین عوامل تاثیر گذار بر قیمت طلا و سکه

3 نکته کلیدی در پیش بینی قیمت طلا

بررسی دلایل رشد همزمان بهای جهانی طلا و شاخص دلار