پیشنهاد سرمایه گذاری های پرسود ( قسمت دوم)

در قسمت قبلی شرایط عمومی برای سرمایه گذاری تشریح شد و به این نتیجه رسیدیم که بازاری برای سرمایه گذاری مناسب می باشد که دارای ریسک و بازدهی معقول و از قدرت نقدشوندگی بالایی برخوردار باشد و تعدادی از این بازار ها را نام بردیم.اکنون به تشریح تک تک این بازارها پرداخته و چگونگی سودآوری درآنها را تشریح میکنیم.

1- بازار سکه و طلا : این بازار به بازاری امن برای سرمایه گذاری نیز معروف است. سکه و طلا به عنوان دارایی امن در اکثرا دوران های تاریخ، نزد مردم محبوب بوده است. حال چگونه باید در این بازار سرمایه گذاری کرد؟ قیمت سکه و طلا در ایران تحت تاثیر قیمت طلای جهانی و برخی عوامل داخلی نوسان میکند.

قیمت طلای جهانی تحت تاثیر تنش های بین المللی افزایش یافته و با آرامش در جهان کاهش میابد. شاخص دلار که ارزش دلار در برابر سایر ارزها را نشان میاد با افزایش خود باعث افت قیمت طلای جهانی میشود. زیرا قیمت طلا با دلار اعلام شده و با افزایش ارزش این ارز قیمت طلا نیز کاهش میابد. به هرحال، با کاهش و افزایش قیمت طلای جهانی، قیمت طلا و سکه در داخل نیز تغییر میکند.

عوامل داخلی کشور که تاثیر گذار بر این بازار است را میتوان به بازار های رقیب نسبت داد. بازار های رقیب مثل بازار سهام، بازار مسکن که افزایش بازدهی در این بازار ها باعث کاهش تقاضا در بازار سکه و طلا شده و باعث کاهش قیمت آن می شود.

در نتیجه هنگام سرمایه گذاری در بازار سکه وطلا ابتدا به قیمت طلای جهانی و عوامل موثر بر آن توجه کرده و سپس به عوامل داخلی مثل عرضه وتقاضای داخلی برای این بازار و ... توجه نموده و سرمایه گذاری شود.

2- بازار ارز به خصوص دلار : در طی سال های گذشته قیمت ارز به خصوص دلار رشد فراروانی داشته. البته دولت با سیاست های اتخاذ شد مانع رشد بیش از اندازه قیمت در این بازار شده و از بعد کارشناسی نیز این بهترین کار ممکن است.چون افزایش نرخ ارز ضربه سختی به اقتصاد کشور وارد میکند. به هر حال این بازار به عنوان بازاری برای سرمایه گذای محسوب شده، ولی توصیه به سرمایه گذاری نمی شود.

 

3- بازار مسکن : این بازار برای سرمایه گذاری در حالتی که رکود رفع شده و به رونق اقتصادی مد نظر برسیم بازار مناسبی می باشد. با کاهش نرخ سود بانکی کمی به این بازار تلنگر وارد شد. ولی هنوز تا آن رونق های سال های پیش بازار مسکن فاصله ی زیادی وجود دارد.

 

4- بازار بورس : بهترین بازار برای سرمایه گذاری که هم به نفع سرمایه گذار و هم به نفع کل اقتصاد کشور است، همین بازار میباشد. چرا که این بازار در اکثر اوقات تعادل میان ریسک وبازده را رعایت کرده ودارای نقدشوندگی بسیار بالاتری نسبت به سایر بازار های سرمایه گذاری اشاره شده می باشد. وجود صنایع مختلف در این بازار باعث شده که در هرشرایط اقتصادی میتوان در صنعتی خاص سرمایه گذاری کنیم و سود مورد نطر را بدست آوریم. مثلا در شرایط رکود اقتصادی میتوان در صنعت مواد غذایی یا در شرایط رونق در صنعت فناوری و یا در همه حال به دلیل داشتن مزیت رقبتی صنایع نفت و پتروشیمی سرمایه گذاری نمود.

 

 

مقالات مرتبط :

پیشنهاد سرمایه گذاری های پرسود ( قسمت اول )

کدام سرمایه گذاری بیشترین سود را در ایران دارد؟

یک استاد دانشگاه: جذابیت سرمایه گذاری در بورس در نیمه دوم سال بیشتر می شود

بهترین راه سرمایه گذاری در ایران