نکات مهم در سرمایه گذاری

سرمایه گذاری یعنی خرید یک دارایی و نگهداری آن به قصد کسب سود و ایجاد درآمد از آن. مثل خرید ملک یا سهام.سرمایه گذاری میتواند برای کالاهایی باشد که که از خارج کشور وارد میشود، مثل خودروهای لوکس، که فروشندگان ماشین در داخل کشور، آنها را خریداری کرده و پس از مدتی آنها را به قیمت بالاتر به فروش میرساند.

البته سرمایه گذاری به انواع مختلف تقسیم بندی میشود. به دونوع بسیار مهم آن در اینجا اشاره میکنیم:

سرمایه گذاری بر حسب مدت زمان: که شامل سرمایه گذاری کوتاه مدت و بلند مدت.

سرمایه گذاری کوتاه مدت، نهایتا تا یکسال طول مدت سرمایه گذاری می انجامد.

سرمایه گذاری بلند مدت که بیشتر از یکسال است و مدت زمان مشخص و ثابتی ندارد.

سرمایه گذاری بر حسب میزان ریسک که آن هم به به بازده سرمایه گذاری بستگی دارد. همانطور که میدانیم بازده و ریسک رابطه مستقیمی با یکدیگر دارند. یعنی با افزایش ریسک، بازده سرمایه گذاری نیز افزایش پیدا میکند.

خوب با این تفاسیر سرمایه گذاری با مدت زمان معین و ریسک مدنظر و باتوجه به بازار موجود نیازمند توجه به متغیر های دیگه ای که تاثیر بسزایی بر سرمایه گذاری خواهند گذاشت را دارد.

یکی از این متغیر های بسیار مهم و تاثیر گذار که در این تحلیل ها نیز مدنظر ماست بحث قیمت ارز می باشد. نوسانات نرخ ارز و افزایش و کاهش قیمت ارز به خصوص دلار می باشد.

حال خود ارز به چه عواملی بستگی دارد؟ که در مقاله ی دیگر به تشریح کامل این موضوع خواهیم پرداخت.

تاثیرات نرخ ارز بر سرمایه گذاری به خصوص سرمایه گذاری ها در زمینه ی واردات و صادرات خیلی مهم است. کالای تولید داخل در صورت داشتن واردات مواد اولیه ،اگر هنگام افزایش نرخ ارز باشد، باعث افزایش هزینه های تولید و کاهش سود میشود و سرمایه گذاری در این زمینه زیان ده میباشد.

در زمینه ی کالای صادراتی نیز باید توجه داشت که آیا نرخ ارز در حال افزایش یا کاهش میباشد. در صورت افزایش نرخ ارز و صادرات کالا در آن زمان میتواند سود مناسبی را از این طریق نصیب سرمایه گذاران میکند. چرا که کالاهای صادراتی که با نرخ ارز رایج مثل دلار مبادله میشوند با قیمت بالاتری به فروش می رسند.

سرمایه گذاری در بخش مالی نیز تحت تاثیر قیمت ارز میباشد. نمونه از بازار های مالی بازار بورس میباشد که در آن شرکتهای صادرکنننده و واردکننده زیادی وجود دارد. که همگی تحت تاثیر ارز و قیمتها وافزایش و کاهش های آن میباشند.

تحلیل های مرتبط :

کدام سرمایه گذاری بیشترین سود را در ایران دارد؟

یک استاد دانشگاه: جذابیت سرمایه گذاری در بورس در نیمه دوم سال بیشتر می شود

بهترین راه سرمایه گذاری در ایران