مهمترین عوامل تاثیر گذار بر قیمت طلا و سکه

افزایش ارزش دلار و اوراق خزانه امریکا باعث کاهش قیمت طلا جهانی شده و باعث شده به کمتر از 1300 دلار برود. بر اساس تحلیل های انجام شده افزایش دلار در برابر ین ژاپن و همچنین افزایش نرخ بهره اوراق خزانه امریکا جز دلایل اصلی این کاهش می باشد.

البته همچنین که از گزارش ها مشهود است نرخ بهره به احتمال زیاد توسط فدرال رزرو امریکا چندین دوره دیگر افزایش پیدا کند که باعث تاثیر در قیمت طلای جهانی می شود.

البته اخبار مربوط به استقلال کاتالونیا از اسپانیا و بحران کره شمالی نیز از عوامل به شدت تاثیر گذار بر این بازار است.

نرخ بهره فدرال رزرو : رییس فدرال رزرو امریکا با توجه به اخبار موجود قصد افزایش نرخ بهره  را دارد . و همچنان که گفته شده در سال آینده سه بار دیگر این نرخ در مسیر صعودی قرار میگیرد. طبق روال سابق و مشاهدات تاریخی افزایش این نرخ سبب کاهش قیمت طلا جهانی میشود.

استقلال کاتالونیا از اسپانیا :  باعث ایجاد تنش هایی در اسپانیا شده است و یکی دیگر از عوامل تاثیر گذار در قیمت جهانی طلا است.

بحران کره شمالی : موضع کره شمالی و تهدید های این کشور علیه امنیت جهانی که باعث شده اتحادیه اروپا، این کشور را در لیست سیاه قرار داده و تحریم هایی را علیه این کشور وضع کند.

قیمت طلا

خب با این تفاسیر :

1-اگر نرخ بهره امریکا افزایش یابد، باعث کاهش قیمت طلا میشود.

2-اگر ارزش دلار دربرابر سایت ارز ها افزایش یابد، باعث کاهش ارزش طلا میشود.

3-اگر تنش های سیاسی گفته شده بهبود یابد، باعث کاهش قیمت طلا مشود.

قیمت طلا وسکه در ایران نیز به طور چشمگیری تحت تاثیر نرخ طلای جهانی است. به طوری که گفته شد، عوامل بالا هم در قیمت جهانی و هم در قیمت داخلی تاثیر فراوانی میگذارند.

به طور خلاصه باید منتظر خبر های منتشر شده از هریک از مباحث بالا باشیم و نتیجه ی آن را مشاهده کنیم.

 

تحلیل های مرتبط:

نکات کلیدی افزایش قیمت طلا و نفت

3 نکته کلیدی در پیش بینی قیمت طلا

بررسی دلایل رشد همزمان بهای جهانی طلا و شاخص دلار