خودروهای داخلی عمدتاً در چه بازه قیمتی هستند؟

در این مقاله سعی داریم به بررسی تنوع خودروهای تولیدی برای هر یک از اقشار جامعه بپردازیم. برای این منظور خودروهای تولید داخل را در پنج گروه قیمتی دسته‌بندی کرده و به بررسی مجزای هر گروه می‌پردازیم. لازم به ذکر است آمارهای این مقاله مربوط به سال 1393 است. این گروه‌ها به‌شرح زیر هستند:

  • گروه اول: خودروهایی که قیمت آنها کمتر یا مساوی 25 میلیون تومان است
  • گروه دوم: خودروهای بین 26 تا 45 میلیون تومان
  • گروه سوم: خودروهای بین 46 تا 60 میلون تومان
  • گروه چهارم: خودروهای بین 61 تا 75 میلیون تومان
  • گروه پنجم: خودروهایی که قیمت آنها از 76 میلیون تومان به بالاست

در مجموع، 30 نوع خودروی سواری در ایران تولید می‌شود که دسته‌بندی این خودروها بر اساس پنج گروه نام‌برده، در جدول 1 نشان داده شده است. همان‌طور که در این جدول مشاهده می‌شود، اکثر خودروهای تولید داخل در گروه اول و دوم قرار می‌گیرند. به‌طوری که 94.3 درصد از تولیدات داخلی در این دو گروه هستند. همچنین در گروه‌های سوم و چهارم عمدتاً خودروهای چینی حضور دارند. گروه پنجم نیز به دلیل بالا بودن قیمت خودروها، محصولات باکیفیت‌تر را در خود جای داده است.

 

دسته بندی خودروها در گروه های قیمتی مختلف

منبع: وزارت صنعت، معدن و تجارت

در ادامه به بررسی هر یک از گروه‌های قیمتی می‌پردازیم.

گروه‌قیمتی اول (تا 25 میلیون تومان)

در گروه اول تنها سه نوع خودرو قرار دارد که دو نوع را «گروه سایپا» و یک نوع را شرکت «مدیران خودرو» تولید می‌کند. سهم گروه اول از کل گروه‌ها 36.1 درصد است؛ به این معنی که 36.1 درصد از خودروهای تولید داخل، قیمتی زیر 25 میلیون تومان دارند. هرچند این حجم تولید به‌نسبت زیاد است، اما تنوع تولیدات در این گروه قیمتی بسیار پایین است.

سهم گروه سایپا از تولیدات گروه اول 96.8درصد و سهم مدیران خودرو تنها 3.2 درصد است. با نگاهی به خودروهای تولیدی سایپا، می‌توان دریافت که 94.6 درصد از تولیدات خودروی سواری سایپا در این گروه قیمتی جای دارند. به عبارتی به نظر می‌رسد که شرکت سایپا تمرکز خود را بر روی مصرف‌کنندگان این گروه قرار داده است. همین تمرکز موجب شده تا بتواند سهم 96.8 درصدی از تولیدات این گروه قیمتی را در اختیار گیرد.

براساس محاسبات نگارنده، در سال 1392 سهم سایپا از گروه اول 98.4 درصد و سهم مدیران خودرو 1.6 درصد بوده است. اما در سال 1393، سهم مدیران خودرو در این گروه رشد قابل قبولی را تجربه کرده و توانسته است به دو برابر سال قبل افزایش یابد. با این حال لازم به ذکر است که در سال 1393 سهم گروه اول از کل تولیدات خودروی سواری، نسبت به سال 1392 کاهش داشته است. در سال 1392، معادل 40.8 درصد از کل تولیدات خودروی سواری کشور در این گروه قرار داشته که این نسبت در سال 1393 به 36.1 درصد کاهش یافته است. بدین‌معنی که شرکت‌ها تمایل کمتری به بازارهای این گروه نشان داده‌اند. یکی از دلایل عمده این کاهش می‌تواند تغییر تمرکز گروه سایپا از گروه قیمتی اول به گروه قیمتی پنجم باشد. همان‌طور که در بررسی گروه پنجم خواهیم دید در سال 1393 نسبت به سال 1392، سهم تولیدات گروه سایپا از کل تولیدات گروه پنجم، افزایش یافته است.

بیشتر بخوانیم: بازار خودرو ایران، انحصاری یا رقابتی؟

 

گروه‌قیمتی دوم (26 تا 45 میلیون تومان)

بر خلاف گروه اول که تنوع محصولات در آن پایین بود، گروه دوم بیش‌ترین تنوع محصولات را در خود جای داده است. در این گروه 11 نوع خودرو تولید می‌شود و چهار شرکت «ایران‌خودرو»، «سایپا»، «مدیران خودرو» و «کرمان موتور» فعالیت دارند. در سال 1392 سهم گروه دوم از کل تولیدات خودروی سواری، 45 درصد بوده که این عدد در سال 1393 به 58.2 درصد افزایش یافته است. از آنجا که خودروهای این گروه در سال 1393 و 1392 تقریبا یکسان هستند، افزایش این عدد نشان می‌دهد که در سال 1393 نسبت به سال 1392، رشد خودروهای تولید شده در این گروه قیمتی بیشتر از رشد کل خودروهای سواری بوده است. به عبارتی خودروسازان داخلی، بر تولید محصولاتی متمرکز شده‌اند که بتوانند پاسخگوی تقاضای این بخش باشند.

ایران‌خودرو با تولید هفت نوع خودرو در این گروه قیمتی، توانسته است سهم 91.8 درصدی از کل تولیدات این گروه را در اختیار گیرد. جالب‌تر اینکه این هفت نوع خودرو، سهم 99.9 درصدی از کل تولیدات ایران‌خودرو را نیز تشکیل می‌دهند. به این معنی که قیمت 99.9 درصد از تولیدات گروه صنعتی ایران‌خودرو، بین 26 تا 45 میلیون تومان است. کاملا روشن است که ایران‌خودرو، هدف خود را مشتریانی قرار داده که تقاضای خرید خودرو در این بازه قیمتی را دارند. با نگاهی به سهم ایران‌خودرو در سال 1392، می‌توان دریافت که این شرکت در کسب سهم بازار این گروه قیمتی موفق عمل کرده است. در سال 1392، سهم ایران‌خودرو از تولیدات این گروه قیمتی 90.1 بوده است. این در حالی است که در سال 1393 این سهم به 91.8 درصد افزایش داشته است. با بررسی سهم سایر شرکت‌ها از تولیدات گروه دوم، می‌توان دریافت که سهم شرکت‌های «کرمان موتور» و «گروه سایپا» نسبت به سال 1392 کاهش داشته است. در سال 1392 سهم شرکت کرمان موتور 2.2 درصد و سهم گروه سایپا 5.1 درصد بوده که این سهم در سال 1393 به 1.6 درصد و 2.8 درصد کاهش یافته است. بنابراین ایران‌خودرو با هدف‌گذاری مناسب توانسته بخشی از سهم‌های دو شرکت کرمان موتور و سایپا را از آن خود کند. همچنین شرکت «مدیران خودرو» نیز در افزایش سهم خود از بازار گروه دوم موفق بوده است. این شرکت توانسته است سهم 1.7 درصدی خود در سال 1392 را به 3.8 درصد در سال 1393 افزایش دهد. بنابراین توانسته سهم بیشتری از تولیدات این گروه قیمتی را از آن خود کند. شرکت مدیران خودرو با تولید خودرو‌های MVM، بخشی از سهم گروه سوم و بخش قابل توجهی از بازار گروه چهارم را نیز در اختیار دارد.

گروه‌قیمتی سوم (46 تا 60 میلیون تومان)

در این گروه، تنها سه شرکت حضور دارند که در مجموع چهار نوع خودرو تولید می‌کنند. در سال 1393، سهم این گروه قیمتی از کل تولیدات خودروی سواری 3.9 درصد بوده که نسبت به سال 1392 (که مقدار آن 2.1 درصد بوده) افزایش داشته است. در این گروه، «کرمان موتور» با در اختیار داشتن سهم 87.2 درصدی از تولیدات، بهترین عملکرد را داشته است. همچنین «خودروسازی راین» با سهم 8.6 درصدی و «مدیران خودرو» با سهم 4.2 درصدی در جایگاه دوم و سوم تولیدات این گروه قیمتی قرار دارند. با نگاهی به عملکرد این شرکت‌ها  در سال 1392 می‌توان دریافت که شرکت کرمان موتور بخشی از سهم بازار خود را از دست داده است. در سال 1392 سهم کرمان موتور از تولیدات این گروه قیمتی 96.5 درصد و سهم خودروسازان راین تنها 3.5 درصد بوده است. در سال 1393 مدیران خودرو با تولید MVM550 به این گروه وارد شده و بخشی از سهم کرمان موتور را جذب کرده است. همچنین شرکت خودروسازان راین با افزایش تولید ولیکس C50 توانسته سهم 3.5 درصدی خود را به 8.6 درصد افزایش دهد. این عوامل از یک سو سبب افزایش سهم تولیدات گروه سوم از کل تولیدات خودروی سواری شدند؛ و از سوی دیگر موجب شدند تا سهم شرکت کرمان موتور از تولیدات این گروه کاهش یابد.

نکته دیگر اینکه تمامی خودروهای تولید شده در گروه سوم را برندهای چینی تشکیل می‌دهند. این برندها با تحلیل بازار ایران دریافته‌اند که خودروهای تولیدی ایران عموما در گروه‌های قیمتی اول و دوم قرار دارند. در نتیجه از خلا موجود در گروه‌های قیمتی سوم، چهارم و پنجم استفاده کرده و توانسته‌اند در سال‌های اخیر وارد بازار ایران شوند. این برندها با توجه به توانایی‌های خود، بازه قیمتی سوم و چهارم را هدف قرار داده و در تولید گروه‌های قیمتی سوم و چهارم موفق عمل کرده‌اند.

قیمت خودروهای ایرانی

گروه‌قیمتی چهارم (61 تا 75 میلیون تومان)

در گروه چهارم نیز همانند گروه اول و سوم، تنوع محصولات پایین است. در این گروه تنها سه خودروساز فعالیت می‌کنند و هر کدام یک محصول را در رده قیمتی 61 تا 75 میلیون تومان تولید می‌کنند. این محصولات در مجموع، سهم 1.2 درصدی از کل تولیدات خودروی سواری را دارند. در گروه چهارم، شرکت «مدیران خودرو» با تولید 79.3 درصد از تولیدات، بیش‌ترین سهم بازار این گروه قیمتی را در اختیار دارد. بعد از آن، «گروه بهمن» و «گروه سایپا» به ترتیب با سهم 16.7 و 4 درصدی از کل تولیدات این گروه در جایگاه دوم و سوم قرار دارند. براساس آمار وزارت صنعت، معدن و تجارت، در سال 1392 گروه سایپا در این رده قیمتی هیچ خودرویی تولید نمی‌کرد. اما در سال 1393 توانست، با تولید 446 دستگاه S300 به این بازار وارد شود و چهار درصد از تولیدات این گروه قیمتی را در اختیار گیرد. همچنین گروه بهمن، تولید خودروی سواری آسا B50 را از 212 دستگاه در سال 1392 به 1,882 دستگاه در سال 1393 افزایش داده و از این طریق توانسته است سهم 6.8 درصدی خود در سال 1392را به 16.7 درصد در سال 1393 افزایش دهد. همین موضوع سبب کاهش سهم مدیران خودرو از تولیدات گروه چهارم شده است. البته باید به این نکته اشاره کرد که سهم گروه چهارم از کل تولیدات در سال 1392 معادل 0.5 درصد بوده که این عدد در سال 1393 به 1.2 درصد رسیده است. بنابراین اگرچه سهم مدیران خودرو از تولیدات این گروه کاهش یافته، اما سهم محصولات این خودروساز از کل خودروی سواری تولید شده، افزایش داشته است. در آخر اینکه در این گروه قیمتی نیز همانند گروه سوم، تمامی محصولات با همکاری شرکت‌های چینی تولید می‌شوند.

گروه‌قیمتی پنجم (از 76 میلیون تومان به بالا)

در گروه پنجم، پنج شرکت فعالیت دارند که محصولات متنوعی را تولید می‌کنند. هرچند در این گروه نه نوع خودرو تولید می‌شود، اما سهم تولید این خودروها از کل تولیدات تنها 0.6 درصد است. با نگاهی به حجم تولید خودروهای این گروه نیز می‌توان به دلیل این مساله پی برد. همان‌طور که در جدول 1 مشاهده می‌شود، پنج خودرو از نه خودروی این گروه، تولید محدودی داشته و کمتر از 25 دستگاه تولید شده‌اند. اگر این خودروها را از آمار تولید حذف کنیم، تنها چهار شرکت در این گروه فعال هستند که هر کدام یک خودرو را تولید می‌کنند.

بیشتر بخوانیم: کدام ماشین هزینه تعمیر کمتری دارد؟ + اینفوگرافی

 

 بیشترین سهم خودروهای تولیدی در گروه پنجم متعلق به «گروه سایپا» است. سایپا با دراختیار داشتن 53 درصد از تولیدات گروه پنجم جایگاه اول را در این گروه دارد. همچنین «گروه بهمن»، «کرمان موتور» و «ایران‌خودرو» به ترتیب با در اختیار داشتن سهم 18.6، 14.6 و 13.4 درصدی، در جایگاه‌های بعدی هستند. شرکت «خودروسازی مرتب» نیز با در اختیار داشتن سهم تولیدی 0.4 درصدی، در جایگاه آخر گروه پنجم قرار گرفته است. با بررسی آمار سال 1392، می‌توان دریافت که سایپا با تمرکز بر گروه پنجم توانسته سهم بازار خود را افزایش دهد. در سال 1392، سهم سایپا از تولیدات گروه پنجم 40.7 درصد بوده است. گروه سایپا تولید خودرو تینا (از محصولات این گروه قیمتی) را در سال 1393 متوقف و به جای آن عرضه خودرو سراتو را آغاز کرده است. این خودرو به تنهایی توانسته سهم 52 درصدی از بازار گروه پنجم را به خود اختصاص دهد. این اقدام، نه‌تنها سهم سایپا از این گروه قیمتی، بلکه سهم این گروه قیمتی از کل تولیدات خودروی سواری را نیز افزایش داده است. سهم گروه پنجم از کل تولیدات خودروی سواری در سال 1392، تنها 0.3 درصد بوده که در سال 1393 به 0.6 درصد افزایش یافته است. علاوه بر این در سال 1392، کرمان موتور خودرویی در این بازه قیمتی خودرویی تولید نکرده است. اما در سال 1393، با تولید خودروی JAC S5 توانسته سهم 0.4 درصدی را از آن خود کند. این موضوع سبب شده تا به‌رغم شروع تولید لندمارک توسط گروه بهمن و افزایش تولید سوزوکی توسط ایران خودرو در سال 1393، سهم این شرکت‌ها کاهش یابد. با بررسی میزان تولید این شرکت‌ها می‌توان دریافت که در سال 1392، ایران خودرو سهم 27.2 درصدی و گروه بهمن سهم 23.2 درصدی از تولیدات گروه پنجم را در اختیار داشته‌اند. اما در سال 1393 این اعداد به 18.6 و 13.4 درصد کاهش یافته‌اند. خودروسازی مرتب نیز که در سال 1392، تعداد 161 دستگاه خودروی G5 را تولید می‌کرده، با کاهش تولید خود در سال 1393 سهم بازار خود را از 8.8 درصد به 0.4 درصد کاهش داده است.

با توجه به توضیحات بیان شده به نظر می‌رسد در گروه پنجم سایپا بهترین عملکرد را داشته و توانسته با تمرکز بر این بازار سهم سایر شرکت‌های حاضر در این گروه را به خود تخصیص دهد. البته همان‌گونه که قبلا اشاره شد، این تمرکز سبب شده تا بخشی از سهم بازار خود در گروه اول را از دست بدهد.

سهم هر یک از خودروسازان از گروه‌های قیمتی مختلف منبع: وزارت صنعت، معدن و تجارت