بازار مسکن به عنوان یک دارایی ،معاملات خاص خود را دارد. و همین امر باعث می شود متغیر هایی بر آن تاثیر گذار باشند که با تغییرات آنها قیمت ها در این بازار نوسان داشته باشند.

 

متغیر های تاثیر گذار بر بازار مسکن را میتوان در چند دسته کلی به شرح زیر نام برد:

1-قیمت زمین برای ساخت آپارتمان یا منزل مسکونی، یکی از عوامل بسیار مهم در عرضه ی مسکن می باشد. در برخی از شهرها، نبود زمین مناسب برای ساخت و ساز باعث کمبود مسکن شده و بنا به قانون کمیابی در علم اقتصاد، قیمت مسکن های موجود برای فروش و همچنین اجاره بها افزایش میابد. و همچنین باعث میشود که رکودی خاص در این شهرها و مناطق به دلیل کمبود رخ دهد.

2- در ساخت و ساز مسکن، قیمت مصالح که تحت تاثیر عوامل مختلفی که مهمترین آنها نرخ تورم است بر قیمت مسکن و نهایتا بر این بازار تاثیر گذار است. چرا که با وجود تورم قیمت مصالح ساختمانی افزایش یافته و در نتیجه ساخت و ساز کاهش میابد و نهایتا کسادی در این بازار شکل میگیرد.

3- قیمت نفت.شاید با خود بگویید قیمت نفت چه تاثیری میتواند بر بازار مسکن داشته باشد؟ در ایران به دلیل وابستگی درآمدهای دولت به نفت و پدیده ای به نام بیماری هلندی، شوک های قیمتی نفت تاثیر بسزایی در قیمت و رونق و رکود این بازار دارد. با توجه به سابقه تاریخی به سادگی میتوان مشاهده کرد که هر زمان قیمت نفت افزایش پیدا کرده با یک تاخیر زمانی، قیمت مسکن نیز افزایش داشته و رونق به این بازار برگشته و در زمان کاهش قیمت نفت شاهد عکس این قضیه هستیم.

4- عوامل جمعیت شناختی .خب در این مورد چندین عامل مختلف که همگی به هم وابسته هستند باعث نوسانات در بازار مسکن و رونق و رکود این بازار میشوند:

رشد جمعیت

محدوده ی سنی جمعیت

آمار ازدواج

درآمد نیروی کار

تک تک عوامل بالا میتوانند بر بازار مسکن تاثیر گذار باشند ولی میتوان در یک دسته بندی کلی این نتیجه را گرفت که با افزایش رشد جمعیت و جوان بودن جمعیت که آن هم منجر به افزایش نرخ ازدواج شده و در ضمن افزایش درآمد نیروی میتوان شاهد افزایش تقاضا در این بازار شده و در نتیجه رونق این بازار را مشاهده کنیم.

5- و البته مهمترین عامل رجوع به بازار مسکن درایران سرمایه گذاری در این بازار به دلیل حفظ ارزش دارایی میباشد .مثلا کاهش نرخ سود های بانکی باعث شده که سرمایه های مردم از بانک ها خارج شده و به سمت این بازار سوق پیدا کند که همچنان که مشاهده میکنید رونق اندکی در این بازار در حال شکل گیری می باشد.

به طور خلاصه میتوان این نتیجه گیری را کرد که عوامل درونی مثل رشد جمعیت، نرخ تورم ، و عوامل بیرونی مثل قیمت نفت هر کدام میتوانند شدت این رکود و رونق ها را افزایش و کاهش دهند. به دلیل اینکه ادوار تجاری موجود در خود بازار مسکن چه رکود باشد چه رونق، میتواند با عوامل گفته شده، به این ها، شدت بخشد یا از شدت آنها بکاهد.

 

 

دوره آموزشی چگونه با خربد مسکن سود کنیم؟

علاقه‌مندان می‌توانند جهت ثبت‌نام با شماره 02177451966 تماس بگیرند یا از طریق آیدی تلگرام سرمایه دار با ما در ارتباط باشند.

برای سرمایه‌گذاری پرسود و مطمئن در بازار مسکن همین امروز تماس بگیرید.