آینده بازارها بعد از کاهش نرخ سود بانکی

چندسالی است که کاهش نرخ سود بانکی دغدغه‌ی بسیاری از فعالان اقتصادی شده است. با توجه به اینکه نرخ سود تسهیلات 20 درصد و به بالا بوده و همچنین بانک‌ها نیز برای جبران این سود پرداختی وام‌هایی با درصد بازپرداخت بالا ارائه میدادند، تولیدکنندگان این امر را یک بازی دو سر باخت میدانند‌، ولی با توجه به میزان سودآوری بازارهای سرمایه‌گذاری و ریسک بالای بازارهای دیگر، مردم به دنبال مکانی امن برای سرمایه‌های خود هستند. در نتیجه سپرده‌های سرگردان مردم با اوضاع اقتصادی ایران، تنها گزینه موجود را سرمایه گذاری در بانک و بهره گیری از سود حاصله را بهترین گزینه میدانند و با توجه به تصمیمات جدید اخذ شده، این گزینه نیز دیگر کارایی سابق را نخواهد داشت.

با تصمیم شورای پول و اعتبار برای رونق بخشی به اقتصاد تصمیم بر کاهش نرخ سود بانکی در چند مرحله گردید.

این تصمیم با هدف سرازیر شدن پول های سرگردان موجود در بانک به سمت بخش های تولیدی اقتصاد بود، ولی متاسفانه چند تاثیر مخالف انتظار سیاست‌گذاران شورای پول واعتبار بر روی بازار ها داشته است.

بیشتر بخوانیم: تاثیر تغییرات نرخ سود بانکی بر بورس

یکی از این تاثیرات افزایش اجاره بها در بخش مسکن بوده که اگر با برنامه ریزی مدون به فکر راه‌حل برای حل این مسله نباشیم صدمات جبران ناپذیری به بخش کم درآمد جامعه وارد می‌شود.البته ذکر این نکته خالی از لطف نیست که رونق بخش مسکن تنها با رونق اقتصادی همه جانبه میسر است وگرنه رکود مسکن همچنان ادامه دارد.

نرخ سود بانکی

یکی دیگر ازاین تاثیرات به بخش سکه و طلا وارد شده است.به طوری که با یک نگاه سطحی میتوان متوجه شد که این افزایش کم سابقه سکه وطلا از خارج شدن پول های مردم از بانک ها و رفتن به این سمت است.

بازار دیگری که تحت تاثیر قرار گرفته، بازار ارز است که شاهد افزایش ارز به خصوص دلار بوده‌ایم.

در بازار بورس به گفته تحلیلگران اقتصادی نیز کاهش این نرخ قطعا بر بازار سرمایه تاثیر مثبت خواهد گذاشت.

به هرحال اگربرنامه ریزی های مدون و درست در این زمینه انجام  شود، میتوان  انتظار داشت که این اقدام باعث حداقل رونق هایی در بخش تولید می شود.