جمعه 28 مهر 1396

تحلیل های اقتصادی

دسته بندی : کسب وکار | نویسنده : سرمایه دار | تاریخ نوشته: 7 ماه پیش | تعداد بازدید: 1062

تاثیر انتخابات 96 بر اقتصاد

7

29 اردیبهشت سال 96 انتخابات ریاست جمهوری و انتخابات شوراهای شهر و روستا برگزار خواهد شد تا دولت دوازدهم ، زندگی سیاسی اقتصادی خود را شروع کند. روند انتخابات چه تاثیری در اقتصاد خواهد گذاشت؟ در طول انتخابات باید منتظر چه تغییرات قیمتی در حوزه های مختلف اقتصادی باشیم؟

اقتصاد معمولا رابطه مستقیمی با سیاست دارد که مخصوصا در رویدادهای سیاسی بصورت کوتاه مدت اثر خود را نشان می دهد. می توان تغییرات اقتصادی را به دو بازه قبل و بعد از رویداد تقسیم نمود. معمولا قبل از هر رویدادی، قیمت ها و جو روانی اقتصاد به سمتی خواهد رفت که گویی در رویداد، گزینه محتملتر انتخاب خواهد شد. مثلا در انتخابات آمریکا شاهد آن بودیم که جو اقتصادی فرض را بر آن گرفته بود که خانم کلینتون رییس جمهوری منتخب آمریکا خواهد بود و پس از آنکه خلاف این امر رخ داد شاهد نوسانات قیمتی عمده ای بودیم.

در ایران با توجه به شرایط حال، می توان گفت روحانی گزینه محتمل دولت بعد است. مهمترین دلیل این امر نبود رقیب جدی در عرصه انتخابات است. رقبای روحانی از مقبولیت بالایی برخوردار نیستند و توان رقابت را ندارند مگر اینکه رقیب نوظهوری با قدرت تبلیغاتی بالایی رونمایی شود. البته ناگفته نماند که برخی اشکالات به روند کار دکتر روحانی مطرح است و تاثیر منفی بر میزان رای وی خواهد گذاشت. بالا رفتن انتظارات مردم بعد از برجام و عدم تحقق این انتظارات، تداوم مشکلات اقتصادی و رکود، برخی فسادهای اداری ، و بیکاری ، از جمله مواردی هستند که تاثیر منفی در میزان رای روحانی و حتی عدم مشارکت عمومی در انتخابات دارد.

نکته مهم اقتصادی در رفتار انتخاباتی روحانی می تواند برنامه های اقتصادی وی باشد. روحانی می تواند دو نوع سیاست انتخاباتی داشته باشد. یا اینکه با برنامه مدون اقتصادی پا به عرصه انتخابات بگذارد. یا اینکه تمرکز خود را روی موارد دیگر از جمله سیاست خارجی یا فرهنگی (مانند انتخابات دور قبل) بگذارد. در صورت داشتن برنامه اقتصادی جدید و تیم اقتصادی به روز تر ، مطمئنا شاهد پیشرفت اقتصادی خواهیم بود؛ چون این برنامه در طول انتخابات پخته تر خواهد شد و با رای آوردن روحانی، مهر تایید مردم را نیز خواهد داشت. اما در صورتی که برنامه خاصی ارائه نشود و روال اقتصادی گذشته دنبال شود ، تازه بعد از انتخاب روحانی باید منتظر بررسی و ارائه برنامه اقتصادی شویم که معمولا این طرح ها به اجرای کامل نمی رسد.

تجربه دولت های گذشته نشان می دهد، که دولت مردان قبل از انتخابات تمایل بالایی به چاپ پولهای بدون پشتوانه و انبساط پولی دارند تا کشور موقتا از رکود خارج شود و بهبود نسبی اقتصاد رخ دهد. که البته تاثیر منفی این امر نیز بعد انتخابات نمایان می شود ، مثلا تورم به طور فزاینده ای افزایش می یابد. حال باید دید سیاست دولت روحانی در این امر چه خواهد بود. در هر حال برای افراد فعال در حوزه اقتصادی توجه به این امر مهم بوده و می توانند از این بازار و نوسانات قیمت ها سود ببرند.

در بازار مسکن هم به نوعی شاهد افزایش معاملات در ایام انتخابات خواهیم بود که لزوما به معنی افزایش قیمت نیست ولی می تواند منجر به آن شود (مخصوصا با انتخاب فردی غیر از روحانی). ولی در حالت کلی با توجه به رکود عمیق و کم بودن قدرت خرید، افزایش قیمت عمده ای نخواهیم داشت. راه حل افزایش قیمت مسکن در بالا بردن قدرت خرید و افزایش تسهیلات است. اما نرخ دلار در سال آینده شاهد افزایش خواهد بود. که یک علت آن سیاست های انبساطی و نقدینگی است. بر اساس پیش بینی اقتصاد جهانی ، نرخ دلار در پایان سال آینده (با حفظ شرایط کنونی) بین 4100 الی 4200 تومان باشد.

ولی در مورد انتخابات شوراها جو جامعه به نفع اصلاح طلبان است. حادثه پلاسکو و پرونده های زمین خواری علت های خوبی برای بدست آوردن مشارکت خوبی از سمت این طیف می باشد که البته نیازمند هدایت صحیح نیز می باشند.

بطور خلاصه اینکه فعالان اقتصادی فرض را بر ادامه کار روحانی می دانند. وی رقیب جدی در انتخابات ندارد اما کارنامه خیلی خوب اقتصادی هم ندارد. خیلی از موارد مربوط به مشکلات اقتصادی میراث دولت قبل می باشند، اما هنوز برخی موارد پابرجا می باشند مانند فساد اداری که از موانع اصلی رشد اقتصادی است. پیشنهاد سایت سرمایه دار به فعالان اقتصادی حفظ رویه کنونی در شرایط روانی انتخابات و رصد دقیق شرایط انتخابات است.

 

مطالب مرتبط:

تاثیر انتخابات ایران و آمریکا بر بورس ایران

نتیجه انتخابات آلمان نرخ یورو راکاهش داد

تاثیر وعده‌های انتخاباتی ترامپ بر بازار نفت

بازگشت به لیست تحلیل ها

دیگر مقالات این نویسنده

نظرات کاربران

اگر عضو سایت هستید وارد شوید و در غیر اینصورت نام و ایمیل خود را وارد کنید


تحلیل های اقتصادی سرمایه دار

عکس مقاله +1 نکات مهم در سرمایه گذاری
عکس مقاله +1 پیش‌بینی برجسته‌ترین کارشناسان جهان از آینده قیمت جهانی طلا
+1 بررسی تاریخچه صنعت خودرو
+1 بورس تهران و نوسانات آن در این روز ها
عکس مقاله +1 مهمترین عوامل تاثیر گذار بر قیمت طلا و سکه
+1 صنعت خودرو، انحصاری یا رقابتی؟
+1 خودروهای داخلی عمدتاً در چه بازه قیمتی هستند؟
+1 مهمترین عوامل موثر بر بازار مسکن

پربازدیدترین اخبار اقتصادی

عکس خبر قیمت پایین انگور شیرینی آن را در کام تاکداران خراسان شمالی تلخ کرده است
بیش از 272 میلیارد ریال سهام در تالار بورس کیش خرید و فروش شد
عکس خبر مواجهه مستقیم با ایران خطر بزرگی بر بازار نفت دارد
عکس خبر عقد قرارداد برای پرورش 20 هزار تن ماهی در قفس در قشم
عکس خبر احتمال تمدید توافق جهانی کاهش تولید نفت زیاد است
عکس خبر شرکت های بزرگ نفتی جهان؛ تشدید تحریمها علیه تهران اختلالی در عرضه نفت این کشور به اروپا ایجاد نمی کند
محکومیت احمدی‌نژاد به جبران ۴۶۰۰میلیارد تومان +اسناد
مدیرعامل شستا منصوب شد

جدیدترین اخبار اقتصادی روز

عکس خبر صادرات غیر نفتی باید ۱۸۰ میلیارد دلار شود
آخرین وضعیت خودروسازی ایران در جمهوری آذربایجان
عکس خبر رجیستری، قدرت انتخاب های خوب برای استفاده از تلفن همراه
عکس خبر بسته اخبار اقتصادی ایسنا در روز جمعه
عکس خبر آب های گرم معدنی مشگین شهر نیازمند اجرای طرح های شاخص است
افزایش نرخ دلار قاچاق صادراتی را افزایش می‌دهد
۱۱مشکل ریشه‌ای اقتصاد ایران/ سخنرانی ترامپ تأثیری بر اقتصاد ایران نداشت
عکس خبر الجزایر خواستار ادامه تلاش ها برای کاهش تولید نفت شد
Back to Top