اقتصاد معمولا رابطه مستقیمی با سیاست دارد که مخصوصا در رویدادهای سیاسی بصورت کوتاه مدت اثر خود را نشان می دهد. می توان تغییرات اقتصادی را به دو بازه قبل و بعد از رویداد تقسیم نمود. معمولا قبل از هر رویدادی، قیمت ها و جو روانی اقتصاد به سمتی خواهد رفت که گویی در رویداد، گزینه محتملتر انتخاب خواهد شد. مثلا در انتخابات آمریکا شاهد آن بودیم که جو اقتصادی فرض را بر آن گرفته بود که خانم کلینتون رییس جمهوری منتخب آمریکا خواهد بود و پس از آنکه خلاف این امر رخ داد شاهد نوسانات قیمتی عمده ای بودیم.

در ایران با توجه به شرایط حال، می توان گفت روحانی گزینه محتمل دولت بعد است. مهمترین دلیل این امر نبود رقیب جدی در عرصه انتخابات است. رقبای روحانی از مقبولیت بالایی برخوردار نیستند و توان رقابت را ندارند مگر اینکه رقیب نوظهوری با قدرت تبلیغاتی بالایی رونمایی شود. البته ناگفته نماند که برخی اشکالات به روند کار دکتر روحانی مطرح است و تاثیر منفی بر میزان رای وی خواهد گذاشت. بالا رفتن انتظارات مردم بعد از برجام و عدم تحقق این انتظارات، تداوم مشکلات اقتصادی و رکود، برخی فسادهای اداری ، و بیکاری ، از جمله مواردی هستند که تاثیر منفی در میزان رای روحانی و حتی عدم مشارکت عمومی در انتخابات دارد.

نکته مهم اقتصادی در رفتار انتخاباتی روحانی می تواند برنامه های اقتصادی وی باشد. روحانی می تواند دو نوع سیاست انتخاباتی داشته باشد. یا اینکه با برنامه مدون اقتصادی پا به عرصه انتخابات بگذارد. یا اینکه تمرکز خود را روی موارد دیگر از جمله سیاست خارجی یا فرهنگی (مانند انتخابات دور قبل) بگذارد. در صورت داشتن برنامه اقتصادی جدید و تیم اقتصادی به روز تر ، مطمئنا شاهد پیشرفت اقتصادی خواهیم بود؛ چون این برنامه در طول انتخابات پخته تر خواهد شد و با رای آوردن روحانی، مهر تایید مردم را نیز خواهد داشت. اما در صورتی که برنامه خاصی ارائه نشود و روال اقتصادی گذشته دنبال شود ، تازه بعد از انتخاب روحانی باید منتظر بررسی و ارائه برنامه اقتصادی شویم که معمولا این طرح ها به اجرای کامل نمی رسد.

تجربه دولت های گذشته نشان می دهد، که دولت مردان قبل از انتخابات تمایل بالایی به چاپ پولهای بدون پشتوانه و انبساط پولی دارند تا کشور موقتا از رکود خارج شود و بهبود نسبی اقتصاد رخ دهد. که البته تاثیر منفی این امر نیز بعد انتخابات نمایان می شود ، مثلا تورم به طور فزاینده ای افزایش می یابد. حال باید دید سیاست دولت روحانی در این امر چه خواهد بود. در هر حال برای افراد فعال در حوزه اقتصادی توجه به این امر مهم بوده و می توانند از این بازار و نوسانات قیمت ها سود ببرند.

در بازار مسکن هم به نوعی شاهد افزایش معاملات در ایام انتخابات خواهیم بود که لزوما به معنی افزایش قیمت نیست ولی می تواند منجر به آن شود (مخصوصا با انتخاب فردی غیر از روحانی). ولی در حالت کلی با توجه به رکود عمیق و کم بودن قدرت خرید، افزایش قیمت عمده ای نخواهیم داشت. راه حل افزایش قیمت مسکن در بالا بردن قدرت خرید و افزایش تسهیلات است. اما نرخ دلار در سال آینده شاهد افزایش خواهد بود. که یک علت آن سیاست های انبساطی و نقدینگی است. بر اساس پیش بینی اقتصاد جهانی ، نرخ دلار در پایان سال آینده (با حفظ شرایط کنونی) بین 4100 الی 4200 تومان باشد.

ولی در مورد انتخابات شوراها جو جامعه به نفع اصلاح طلبان است. حادثه پلاسکو و پرونده های زمین خواری علت های خوبی برای بدست آوردن مشارکت خوبی از سمت این طیف می باشد که البته نیازمند هدایت صحیح نیز می باشند.

بطور خلاصه اینکه فعالان اقتصادی فرض را بر ادامه کار روحانی می دانند. وی رقیب جدی در انتخابات ندارد اما کارنامه خیلی خوب اقتصادی هم ندارد. خیلی از موارد مربوط به مشکلات اقتصادی میراث دولت قبل می باشند، اما هنوز برخی موارد پابرجا می باشند مانند فساد اداری که از موانع اصلی رشد اقتصادی است. پیشنهاد سایت سرمایه دار به فعالان اقتصادی حفظ رویه کنونی در شرایط روانی انتخابات و رصد دقیق شرایط انتخابات است.

 

مطالب مرتبط:

تاثیر انتخابات ایران و آمریکا بر بورس ایران

نتیجه انتخابات آلمان نرخ یورو راکاهش داد

تاثیر وعده‌های انتخاباتی ترامپ بر بازار نفت