در چند سال اخیر همانند سایر بخش های اقتصاد مسکن هم با رکود نسبتا سنگینی دست و پنجه نرم می کرد ، به طوری که میزان خرید و فروش ، ساخت و ساز و سرمایه گذاری در این بخش به پایین ترین حد ممکن رسیده بود.

با این حال افزایش در مبادلات و رونق نسبی در ماه های پایانی سال 95 ، دور از انتظار نبوده و  نشان از تحول این بازار نمی باشد ، معمولا بازار مسکن همه ساله شاهد افزایش خرید و فروش در ماه های پایانی و منتهی به عید می باشد ، بیشتر این افزایش ناشی از فشار روانی احتمال افزایش قیمت ها در سال جدید است که مردم را به تکاپو خرید مسکن مورد نظر خود می اندازد.

پس، افزایش معاملات در زمستان امری طبیعی و تا حدی نوید بخش است بسیاری از خریداران واقعی مسکن معمولا تصمیم خود را تا پایان سال نهایی می کنند و ازین جهت افزایش معاملات ممکن است بازار و قیمت ها را نیز ملتهب نماید و معمولا این وقت از سال را برای خرید مسکن به دلیل حباب افزایش ناشی از شیب تحولات نزدیک به عید نمی توان مناسب دانست. معامله عجولانه و با ترس از افزایش قیمت‌ها در آینده نزدیک، معامله بهینه‌ای برای خریدار مسکن  نخواهد بود و تنها به بالا رفتن بدون دلیل قیمت‌ها خواهد انجامید.  اما به طور یقین می توان گفت در فروردین سال آینده شاهد کاهش قیمت ها خواهیم بود.

علاوه بر این انتظار می‌رود که این تغییر و تحولات در قیمت و حجم معاملات به تحریک ساخت‌وساز و افزایش سرمایه‌گذاری در بخش مسکن منجر شود که اتفاق خوبی خواهد بود، همچنین سیاست هایی دولت جهت خروج از رکود مسکن در پیش گرفته است مانند ارائه تسهیلات مسکن که امید است با تحقق این سیاست ها رونقی بیش از پیش در این بازار شاهد باشیم.

 

مقالات مرتبط:

چرا دولت روحانی مهارتورم را اولویت اول برنامه اقتصادی خود قرار داد؟

پیش بینی کاهش قیمت دلار در سال جدید میلادی