مهم ترین پیامد منفی تورم،ایجاد بی ثباتی در اقتصاد است.هر چه تورم در یک کشور بیشتر باشد بی ثباتی در اقتصاد بیشتر است.لذا یکی از مهمترین راهکارهای ثبات سازی در اقتصاد ،مهار تورم است.

ثبات یکی از پیش شرط های رشد بنگاه های اقتصادی است ؛چرا که تنها در شرایط با ثبات ،امکان پیش بینی آینده میسر میگردد و با پیش بینی آینده است که میتوان در مورد درست یا غلط بودن سرمایه گذاری قضاوت کرد.
در سالهای گذشته در دولت دهم تولید کنندگان و سرمایه گذاران نمیتوانستند سرمایه گذاری جدید انجام دهند و کسب و کار خود را بهبود بخشند چرا که از سرنوشت آن بی خبر بودند؟
فعالان اقتصادی حتی برای کوچکترین معاملات خوداز قبول اسناد مدت دار سر باز میزدند؛وتنها شکل قالب معاملات پول نقد بود.
دولت یازدهم باید یک اقتصاد بیمار را نجات میداد؟اما آیا اینکار شدنی بود؟معمولا کشوری که دچار رکود است ،و مشتری کالا کم شده  قیمتها کاهش مییابد.ولی در ایران اینگونه نبود و با اینکه مشتری وجود نداشت قیمتها روز به روز افزایش پیدا میکرد.یعنی اقتصاد هم رکود داشت وهم تورم بالا دو فاجعه همزمان.در شرایط عادی دولت یازدهم یک را ه بیشتر نداشت یا باید تورم را کاهش میداد یا اینکه کشور را از رکود نجات میداد، چون به دلیل منابع کم باقی مانده نمیتوانست هر دو راه همزمان انجام دهد.
دولت برای جلوگیری از فشار اقتصادی به طبقه متوسط و ضعیف جامعه مهار تورم را انتخاب کرد.
پس به بانک مرکزی دستور داد که از انتشار بی رویه پول را از روند برنامه های خود سر بازند.
حال اینکه دولت برای جبران فشار ناشی از کاهش تولید داخلی در شرایط رکود تن به ادامه واردات کالا داد، که در دولت قبل صرف واردات کالاهای لوکس و مصرفی می شد ،اما در این دولت صرف مواد اولیه سرمایه ای و ماشین آلات شد.
ولی اتفاقاتی که در طی هشت سال در اقتصاد افتاده به این راحتی قابل اصلاح نیستند.و ساخت خانه ی که ویران شده بسیار سخت تر از ساخت یک خانه جدید است.
این اقدامات اولیه باعث شد یک ثبات نسبی در بازار  ایجاد شود.و دیگر هرج و مرج قیمتی وجود ندارو خبری از پرواز ناگهانی قیمت ها نیست،هر چند هنوز قیمتها افزایش پیدا میکنند و مردم تحت فشار هستند ولی از بروز خطرات احتمالی که برای کشور عزیزمان میرفت جلوگیری شد وگرنه به سرنوشت کشور ونزوئلا دچار میشدیم.
چون برای مهار این بیماری (تورم) هیچ قرص معجزه آسایی وجود ندارد.اگر وضعیت تورم را به یک ماشین پرشتاب تشبیه کنیم که باسرعت 400کیلومتر برساعت در حال حرکت است هیچ راننده عاقلی ناگهان پا روی ترمز نمیگذارد بلکه باید آرام آرام سرعت را کم کند تا کم ترین آسیب به سرنشینان آن برسد.

محسن سپهوند

مقالات مرتبط:

کاهش واقعی و هدفمند تورم به زیر ۵ ٪" یک ضرورت مهم در اقتصاد ایران

نشانه‌های بهبود اوضاع اقتصادی ایران